O nás   Událo se   Řecké obce  Řečtina   Řecká kultura   Kontakt

 

 

 

 Aktuálně:

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Řecké lidové tance a hudba ...  
 

 

 

 

Řecko je jednou z mála zemí na světě, kde lidový tanec stále žije tak, jak tomu bylo v historii.

Tanec hraje a hrál důležitou roli v životě lidí a byl lidským vyjádřením pocitů každodenního života. V tancích a písních je vyjádřena jak radost ze života, tak smutek a starosti. Odráží se v nich historie, legendy a pohádky. Řekové tančí při křesťanských svátcích, oslavách, v dobách prohry i vítězství, na svatbách, k překonání depresí i nemocí. Téměř každý tanec vypovídá nějaký příběh a ve své době byl považován za nejvyšší druh umění. Je součástí národního bohatství a je přenášen z rodičů na děti.

Většina řeckých tanců se tančí v kole, při čemž se začíná pravou nohou a pohybuje se proti směru hodinových ručiček. Tanečníci se drží za ruce, ramena nebo šátek. Tance, které tančí ženy i muži najednou vede muž, kterému je tímto dána šance, aby se vyjádřil. Do nedávna ženy i muži tančili ve dvou oddělených kruzích, přičemž ženy tančily vždy ve vnitřním kruhu a muži za nimi. Pravidla tance a taneční kroky se v jednotlivých oblastech různí. Vést tanec by měl vždy nejstarší muž a vedle něho by měla stát nejstarší žena ve skupině tanečníků.  Na ostrovech obvykle kruhy vytváří jednotlivé rodiny - manžel (otec) vede svou manželku a za nimi následuje nejstarší syn se svou manželkou a svými dětmi atd. Většina ženských tanců je pomalá, krokově jednoduchá a důstojná, zatímco mužské tance jsou často obrazem vyjadřujícím mužnost a dospělost. Velký vliv na formování hudby a tanců měla doba Alexandra Makedonského a jeho expanze. V tancích se objevují orientální prvky z doby byzantské a post-byzantské. Výjimkou je hudba Jónských ostrovů se silným italským vlivem. Tance jako "Ballos" nebo "Syrtos", kde muž tančí se ženou mají své kořeny v Benátkách. 

Řecké tance jsou doprovázeny hrou na tradiční nástroje. Dělí se na velmi živé, skákavé tance "pidiktos", které vypovídají o drsných horských podmínkách a jsou tančeny především muži. Skoky a vysoko zdvíhané nohy mají symbolizovat sílu překročení (přeskočení) hor. Další skupinou tanců je umírněný až plouživý "syrtos". Je tančen v řeckých nížinách, pobřežních oblastech a na ostrovech. Tyto tance charakterizují více klidný život v nížinách a vyjadřují dobrou náladu a pohodový život. Kategorie tanců, která je kombinace předchozích dvou spadá do oblastí, kde se střídají hory s nížinami, což také ovlivnilo způsob tanečního projevu. V těchto oblastech se tančí jak tance typu "pidiktos", tak "syrtos".


Řecké tradice mají za úkol na českém území šířit a rozvíjet nejen řecké školy, nýbrž také soubory řeckých lidových tanců, které působí při řeckých obcích. K repertoáru souborů patří tance z 6 pevninských oblastí: Epiru, Makedonie, Thrákie, Thesálie a Roumeli (střední Řecko) a Peloponésu. Dalšími oblastmi jsou tři skupiny ostrovů a patří sem Iónské ostrovy na západě, Egejské ostrovy na východě, které zahrnují Kyklady a Sporady a Dodekanské ostrovy na jihozápadě Řecka. Největším ostrovem Řecka je Kréta, která má také své typické tance. Další tance, které se na území Řecka tančí jsou tance z oblasti Pontos, které jsou velmi výrazné co do pohybu a energie. Dalšími oblastmi jsou oblasti ležící na území dnešního Turecka (Kapadosia a Konstantinopole).

Nejznámější tance jednotlivých oblastí:

Epirus Sta tria, Sta dio, Tsamikos, Zagorisios, Menousis, Koftos, Fisouni, Giatros
Makedonie Gaida, Leventikos, Akritikos, Baidouska, Partalos, Kastorianos, Mikri Eleny
Thrákie Zonaradikos, Kastrinos, Sfarlis, Sygathistos, Podharaki, Baintouska
Thesálie Sta tria, Kalamatianos, Klistos, Karagouna, Svarniara, Tai-Tai, Pilioritikos
Roumeli Tsamikos, Sta tria, Mazochto, Kangeli
Peloponés Kalamatianos, Tsakonikos, Karatidon
Egejské ostrovy Ballos, Syrtos, Trata, Stavrotos, Chiotikos, Ikariotikos
Dodekanské ostr. Syrtos, Ballos, Issos, Syrtos Rodou, Trata
Iónské ostrovy Syrtos Ai Yiogis, Ballos, Kerkyraikos, Tsirigotikos
Kréta Pentozalis, Maleviziotikos, Haniotikos, Laziotikos, Syrtos
Kypr Kartsilamadhes, Syrtos, Zeimbekikos, Kalamatianos, Dachas, Sousta
Pontos Tik, Omal, Kotsari, Kots, Trgona, Gerasari, Serra
Kapadosia Karsilamas
Konstantinopol Chasapikos, Chasaposervikos, Zeimbekikos

 

 

Informace o řeckých tanečních souborech působících v ČR:

 

Bohumín, Třinec, Karviná
Taneční soubor Nea Elpida Nikos Vasiliu 736 681 830  
Brno
Taneční soubor Prométheus Joannis Tipoas 777 299 416 www
Krnov
Taneční soubor Antigoni Irini Pechová 724 735 412 www
Praha
Taneční soubor Akropolis Lašo Michal 777 944 726 www
Šumperk
Taneční soubor Kalliópi Theodora Vintrová   www